2020 Sosyal Medya Trendleri

By Özlem
4 Şubat 2020
3 min read

2020 sosyal medya trendleri,  stratejilerini kurgularken “2020 sosyal medya trendleri” önemserler çünkü yol haritalarından bir tanesi de bu trendlerle uyumlu stratejiler yapabilmektir. Her marka, en çok kullanıcının olduğu platformlarda yer almak ya da reklam vermek isterler. Bu yüzden 2020 sosyal medya trendleri son derece önemlidir.

1- Instagram’ın gizli beğenileri

2019’un ortalarında “beğenilerin gizli tutulacağı” haberi üzerine bir çok influencer, bu durumdan rahatsız olmuştu. Diğer kullanıcılar, zamanlarının büyük kısmını hikaye izlemeye ayırıyordu bu da hikaye reklamlarının büyümesine neden oluyordu. Fakat hikaye reklamları daha yeni olduğu için sınırlı ve daha düşük reklam envanteri elde ediliyordu. Gönderilerdeki beğenilerin gizlenmesi ile tüm kullanıcılar eşit bir oyun alanında yer alacaklardır. Bu demek oluyor ki, 2020 yılında daha az düzenlenmiş (edit, filtre) görseller, daha fazla içerik oluşturma ve videoyu her şeye entegre etmek gerekiyor.

2- Instagram Alışveriş Özelliği

Kuşkusuz senelerdir beklenilen en önemli özellik olan Alışveriş Özelliği (Instagram Shopping) ile ürünlerinizi etiketleyerek doğrudan satın alabilir ya da  e-ticaret sitenize trafik yaratabiliyor hatta müşterilerinizi direkt satın almaya teşvik edebilmenize imkan yaratıyor. Bu özellik ile markalarla doğrudan bağlantı kurarak, etkili pazarlama platformu olduğunu bir kez daha gösteriyor.

3-Marka İşbirliği Yöneticisi (Brand Collabs Manager)

Gizli beğenilerin gelmesi ile influencerların morallerinin bozulduğundan bahsetmiştim. Instagram 2019’un ortalarında içerik üreticileri için kullanıma açtığı İçerik Yöneticisi (Creator Studio) ile Marka İşbirliği Yöneticisi sekmesini tüm markalarda aktif hale getirecek. Bu şekilde, markalar influencer ya da fenomenin tüm istatistiklerine ulaşabilecek. Bu markalar için en harika haber diyebilirim.

4- TikTok

Pazarlamacılar için mutlaka yer alınması gereken platformlardan bir taneside TikTok’tur. 2019 yılında en çok indirilen 3.uygulama ve toplam 500 Milton aktif kullancısına sahip olarak Instagram Hikayeleri ile aynı kullanıma sahiptir. Eğlenceli bir platform olmasının yanı sıra viral olma potansiyeli nedeniyle içeriğinizi yaymak için tercih edilebilecek en güçlü platformlardan bir tanesidir.

5-IGTV

2019’un sonlarına doğru IGTV, dikey video dayatmasından vazgeçerek en sonunda yatay videoya da izin vermişti. 2020 yılında IGTV serilerine odaklanmamız gerektiğini söyleyen Instagram için, markalar ve içerik üreticilerin şimdiden plan yapmaları gerektiğini söyleyelim.

6- Artırılmış Gerçeklik (AR)

2019’da çıkan en eğlenceli özelliklerden bir tanesi de hikaye filtrelerinde yer alan artırılmış gerçeklik filtreleriydi. 2020 yılında da AR Alışveriş (AR Shopping) ile henüz beta sürümünü sunduğu, markalar için; kullanıcıların satın almadan önce ürünleri denemelerine imkan sağlayan özelliğini de test ettiğini unutmayalım. 2020 yılında AR ve e-ticaret bütünleşecek görünüyor.

 

Kaynaklar:
https://later.com/blog/instagram-marketing-trends-2020/

https://www.socialmediatoday.com/news/6-key-social-media-trends-to-watch-in-2020/568481/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir