Çocukları atın geriye ne kalır?

By Özlem
In YAŞAM
26 Temmuz 2021
2 min read

24-30 Mayıs “Sokak Çocuklarına Şefkat Haftası” olarak ülkemizde 1997’den beri kutlanan bir hafta… Lafta yani, bir de şefkat demeleri yok mu? Sanki herkes evinde birbirine çok şefkatliymiş gibi, sokak çocuğuna şefkat gösterecek he bu insanlar. Yok. İnandırıcı değil.

İnternette gezindiğimde gördüğüm çocuklar… Kızılay’da o Suriye’li çocukları gördüğüm zaman bağrıma basma isteği ve toplumsal kurallar  “pistir ya şimdi” benden daha pis olamaz lan bir çocuk, bu dünyanın pisliğinden daha fazla pislik barındıramaz. Hele ki savaş gördüyse, sokakta yaşıyorsa o çocuk, senin çocuğundan da farklı olamaz.

Birer kanser gibi davranıyorlar, yanımdaki, sağımdaki ya da uzağımdaki insanlar; “tinerci çocuklar” “sokak çocukları” noluyor lan?

Bu sıfatların yarın bir gün evrimleşip sana dönmeyeceğinin garantisi?

Para da vermeyin, gidin saçını okşayın, şarkı söyletin mesela, balon verin, resim çizdirin onu satın alın gerekirse…

Ucuz hesapların peşine düşüp, arabanızın sol camını kapatıp sövmekle insan olunmuyor zira söylenecek çok söz, kurulacak çok hayal var…

Aylan Bebek kıyıya vurduğunda hepiniz nasıl da etkilenmiştiniz değil mi? Hepsi Aylan kadar masum. Korkmayın, bir canınız var onu da bir çocuk almaz güpe gündüz…

Selametle,

 

22Mayıs’17- Ankara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir