cumartesi

By Özlem
In YAŞAM
26 Temmuz 2021
3 min read

Bakın, en başta bu şekilde konuşmamıştık ama…

“Hayır Özlem Hanım, eksik faiz yatırılmış.”

Bir taraftan telefonların çalması ve aynı anda her iki telefona da cevap vermeye çalışmam sonucu, karşımda gözlerini açan müşterimi görmem üzerine, masama kusmamla uyandım güzel bir cumartesi sabahına.

Neyi düşündüm ve idrak ettim biliyor musunuz?

Asla sahip olamayacağımız hayaller kurduruyorlar ve sonra bugünlerimizi ziyan ederken adına”kariyer planlaması” diyorlar. Öğretiyorlar ve biz farkediyoruz ki, iyi bir işe sahip olursak sonucunda iyi bir eş ve çocuklarımız da olacak.

İyi derken baba?

Para yani, kariyer anlamında kişiliğini yitirmene “profesyonellik”, yalakalık yapmalara “esneklik” fazla çalışmalara da “hırs” diyorlardı.

Tüm sektörlere yönelik bu yazdıklarım. Hiç bir zaman, o büyük göbekli patronlara boyun eğmeyen adamların hayatı film yapılmadı, kitap yazdırılmadı. Tüm bu sistemi reddedip daha çok özgürlük ve daha az kredi kartları/ harcamalar/ tüketim ve aslında dışarıdan bağımsız yaşam tarzı gösterilmedi.

düzgün ve ahlaklı insanlar hep beyaz gömlek ve temiz takım elbiseler giyerdi.

Peki ya çöp toplayan ya da evsiz kalan o amcalar?

Neden bu insanlar başarısızlıkla itham edilirken, anası babası tarafından kazandırıldığı okul ve el altından verilen cv ile koltuk sahibi olan ve aslında o koltuğu kaybetmemek adına kişiliğini yitirmiş, hayatını mahvetmiş ve aslında babalar, kendini hiç keşfedememiş, hiç sarhoş olamamış veya hiç Suriyeli çocuğun gözyaşını silememişti.

Okulda  sosyoloji hocam vardı, bu hikayeyi hep anlatırım. “İleride yönetici olacaksınız, önünüze özgeçmişler geldi. Satış için nasıl bir adayı tercih edersiniz.”

Ben sazan tabi, illa sivrileceğim ya.

“Hocam,yani eğer satışsa, güzel olacak, bakımlı, temiz, diksiyonu da düzgün olacak..” Adam üzüldü , ben gibi 3-5 arkadaşta aynı şeyleri söyleyince.

Hepiniz psikopat olmuşsunuz arkadaşlar…

“Kurumu iyi temsil etmeli, dürüst olmalı, ürünü iyi bilmeli….” bunları söylemeniz gerekirdi. Ne arıyorsunuz siz ? Bir adayda neden güzellik arıyorsunuz?

Halo etkisi deniyormuş buna da, adayın ilgisiz bir özelliğinin ön plana çıkması.

Halo etkisine fazla kapılmış bu dünya. Sıyrılmak gerek.

Özgürlük uğruna…

Sevgilerimle,

 

15Ekim’16-Ankara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir