Facebook’tan Ebeveynlere ve Çocuklara Yeni Platform

Facebook’tan ebeveynlere ve çocuklara yeni platform olan “Get Digital”i neden kurduğunu ve içeriğinde neler amaçladığından bahsedeceğim.

Ocak sonları hatta Şubat ayından itibaren, başlangıç yeri Çin’in Wuhan kenti olan ve gün geçtikçe de tüm dünyayı sarsan bir virüsle mücadele ediyoruz. Covid-19 yani korona virüsü! Tüm dünyada küresel salgın olan korona virüsü nedeniyle alınan önlemlerin başında; okulların eğitime ara vermesi ve uzaktan eğitime yönlendirilmesi oldu. Bu da evde kalmalara ve çocukların webe daha da erişebilir olmasıyla Facebook, bir çok ebeveynin evden çalıştığı ve çocuklarının ne yaptığıyla ilgilenemediği için bu sorunun katlanarak büyüdüğüne dikkat çekti.

Facebook bu zamana kadar bir dizi önlem aldı; bunlardan başlıcaları maske satışı reklamlarının durdurulması, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile ortak projeler yürütmesi, Facebook feed’inde (zaman tüneli- akış-anasayfa) korona virüs ile ilgili detaylı bilgilendirme yapıldı. Whatsapp üzerinden direkt WHO ile chatbot bilgilendirmesi bunlardan başlıcalarıydı.

Okulların eğitime ara vermesi ve ebeveynlerin de evden çalışma oranının artması ile, çocukların web’de geçirdikleri zamanın denetlenmemesine neden olabilir endişesi ile yeni platformu kurdu.

Bu duruma yardımcı olmak için, çocuklar, ebeveynler ve eğitimciler için “internette güvenli vakit geçirebileceği yetkinliğe ve becerilere ulaşmasını maçlayan dersler ve kaynaklarla “ yeni bir eğitim kaynağı sundu.

“Get Digital” yani “Dijital Ol” anlamına gelen yeni inisiyatif, dijital okuryazarlığı geliştirmeye yardımcı olacak araçlar ve kaynağa bağlantı veren bir çok özel eğitimi içeriyor.

Bu programın amaçları ise;

  • Çevrimiçi ortamda kişisel bilgilerini koruyarak güvende kalmak
  • İçerik ve bilgiler arasında gezinme ve bir kaynağın güvenilirliğini değerlendirme
  • Nazik ve başkalarına saygı göstererek çevrimiçi pozitif ve kapsayıcı topluluklar oluşturmak
  • Duyguların nasıl izleyeceği ve teknolojinin ne zaman kullanılacağı ile ilgili faydalı alışkanlıklar geliştirmeyi öğrenmek
Facebooktan-ebeveynlere-ve-cocuklara-yeni-platform-1

Facebooktan-ebeveynlere-ve-cocuklara-yeni-platform-1

Bu uygulama aynı zamanda, teknolojinin; sivil ve politik katılım için nasıl kullanıldığı, algoritmaları anlama, programlama ve web tasarımı temelleri gibi modülleri de içermektedir.

Finlandiya, yanlış haberlerle mücadele kapsamında, öğrencilere ilkokuldan başlayarak dijital bilgilendirmeleri inceleme ve eleştirel düşünmeyi teşvik edici müfredatı ile son derece başarılı sonuç aldı.

Facebooktan-ebeveynlere-ve-cocuklara-yeni-platform-2

Facebooktan-ebeveynlere-ve-cocuklara-yeni-platform-2

Program 2014 yılında uygulanmaya başlandı ve geçen yıl yapılan araştırmaya göre “ Dijital yanlış bilgiye ve manipülasyona dayanıklılık” açısından birinci sırada yerini aldı. Facebook’un eğitim kaynakları UNESCO, Uluslararası Eğitimde Teknoloji Topluluğu (ISTE), Ulusal PTA, Harvard Üniversitesi ve Büyük İyi Bilim Merkezi gibi çok çeşitli uzman kaynaklardan gelmektedir. 

FACEBOOK’TAN EBEVEYNLERE VE ÇOCUKLARA YENİ PLATFORM: GET DIGITAL 

.

FACEBOOK’TAN EBEVEYNLERE VE ÇOCUKLARA YENİ PLATFORM’da

Dijital Temeller
Kişisel bilgileri ve verileri korumak için temel becerileri kullanma
Dijital Sağlık
Teknolojiyi kullanırken sağlığı, refahı ve dayanıklılığı teşvik etmek
Dijital Katılım
Medya kaynaklarını değerlendirme ve güvenli, kapsayıcı topluluklar oluşturma
Dijital Güçlendirme
Olumlu değişim yaratmak için teknolojinin ve sosyal medyanın gücünü kullanma
Dijital Fırsatlar
Gelecekteki teknoloji kariyerlerine hazırlanmak için dijital bir beceri seti geliştirmek gibi temel kategorileri kapsamaktadır.

 

Kaynak: SMT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir