Kurban

By Özlem
In YAŞAM
26 Temmuz 2021
2 min read
Ceylan ertem- Düşmedim daha

Yaşım hala genç ve insan tanıma deneyimimde de iddialı değilim fakat satışta çalışmakta olan ve daha önce de çalışmış, hislerine de inanan birisi olarak insanoğlunun güzele sahip olma içgüdüsünü farkettim. Fakat bu güzellik de göreli bir kavram en nihayetinde…

Bu “güzel” bir fiziksel bir ürünse; fiyatı, rengi, markası, pazarı vs gibi etkenler belirleyici olabilir. Bu “güzel” bir işse; maaşı, kariyer algısı, yan hakları etken olabilir. Bu “güzel” bir kadınsa, olay daha da dramatik hale geliyor aslında.

Güzel binalar yapıyor insanlar, bir lider diyor ki “yıkın”

Bahar geliyor, karanfil kokuyor etraf, erkek adam diyor ki “kadınım için hazırlayın” 

Güzel bir çocuk doğuruyorsun minibüste diyorlar ki“soyun”

Düzelir psikolojin, kendine gelir, iyileşirsin, üstüne üstüne geldikçe her şey tek bir şey dersin “susun!”

Güzellikleri bozuyoruz, kurban ediyoruz kendimize, bunu fiziksel olarak da yapmıyoruz biliyor musunuz, ulan hayatımızın her yeri işgal edilmiş, her yerde taciz var!

Toplumların delirmesi örneği bu. Nefes alamadığınızı en çok ne zaman hissediyorsunuz?  Birisi gözlerini açıp size bağırdığında bayılacak gibi hissediyor musunuz?

Peki en son gördüğünüz rüyayı hatırlıyor musunuz? Apartmanın en üst katından düşecek gibi miydiniz ya da bir uçurumdan?

Güzel olan her şeyi öldürüyorsunuz. Hem de hiç farketmeden, düşünmeden… İyi niyetim kurbandı, heyecanım kurbandı, gülüşüm kurbandı, dualarım kurbandı. Bana dair güzel olan ne varsa artık hepsi birer kurbandı.

Selametle,

 

18Ocak’17-Ankara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir