Güzellik Sektörü ve Dijital Büyüme

Güzellik sektöründe dijital pazarlama alanında da büyümek isteyen firmaya danışmanlık süresi boyunca ilk olarak nelere odaklanmamız gerektiğine dair bir case study yayınladım.

Aşağıda yer alan sosyal medya butonlarından benimle iletişime geçebilirsin!

guzellik-sektoru-dijital-buyume
Dijital Büyüme Artık Mümkün.

Güzellik Sektörü için hazırladığım bu kılavuzu indirebilirsin!

Markalaşmak için atılması gereken adımlar, güzellik sektöründe yapmanız gerekenler için hazırladığım dökümanı indirebilirsiniz.

Ankara Batıkent’te faaliyet gösteren 2018 yılından itibaren Sosyal Medya Yönetim ve Danışmanlığı’nı yaptığım firmanın örnek büyüme rakamları yer almaktadır.  Her markanın büyüme stratejileri farklılık arz edebilir. Fakat yine de bu mobil uyumlu- güzellik sektöründe dijital pazarlama ve örnek olay çalışması size küçük ipuçları verecektir.

Burada öncelikle odaklandığım konulardan bir tanesi;

  1. Güzellik merkezi sektörü tamamen güvene dayalı bir sektördür. Bundan dolayı referans müşterileri kemik yapıyı oluşturur. Yaptığınız indirim kampanyaları size güven duymasından daha önemlidir. Lazer epilasyon, dermapen, cilt bakımı, iğneli ya da yüzeysel işlemler yaptıracak müşteri,  konunun uzmanı olduğunuza ikna olmalıdır.
  2. Mümkün olduğu kadar video, know how videolarıyla neyin nasıl yapılacağı, müşterileri odaklı videolar, objektif yorumlarla potansiyel müşterilerinize güven duygusunu sağlamanızı destekleyeceklerdir. Duygusal bağ kurulması konusunda da yine fayda sağlayabilir. Fakat bunların hepsinin gerçekçi olması ve yalan, yanıltıcı içeriklerin paylaşılmamasını öneririm. Kötü deneyim yaşayan müşterinin memnuniyetsizliği markanız için asla kabul edilemeyecek bir durum olmalıdır. Bu yüzden gerçek müşterilerinizle, gerçek duyguları paylaşmanızı her zaman tavsiye ederim.
  3. Kolaylıkla çekiliş yapmaya elverişli sektörlerden de biridir. Çekilişin amacı, sizi tanımayan bilmeyen müşterilerin sizi tanımasına olanak sağlamak için fırsattır.
  4. Müşteri memnuniyetine duyarlı bir sektördür. Müşteriye tehdit, korku ya da olumsuz mesajlarla marka imajınıza zarar verirsiniz. Bu tarz yaklaşımlardan uzak durmanızı öneririm.
  5. Sosyal medya yönetimi konusunda ise Facebook ilkelerinin en fazla etkilendiği sektörlerden bir tanesi de bu sektördür. Bu ilkelerin ihlali reklam hesabınızın, işletme hesabınızın kapatılmasına neden olabilir.