İnşaat Sektörü ve Dijital Büyüme

İnşaat sektöründe dijital pazarlama alanında da büyümek isteyen firmaya danışmanlık süresi boyunca ilk olarak nelere odaklanmamız gerektiğine dair bir case study yayınladım.

Aşağıda yer alan sosyal medya butonlarından benimle iletişime geçebilirsin!

insaat-sektoru-dijital-buyume-2
Dijital Büyüme Artık Mümkün.

İnşaat Sektörü için hazırladığım bu kılavuzu indirebilirsin!

Öncelikle belirtmek isterim ki, firma özelinde yapılan bu case study sizin ya da danışmanlık verdiğiniz markanız için uygun olmayabilir. Her markanın büyüme stratejileri farklılık arz edebilir. Fakat yine de bu mobil uyumlu- inşaat sektöründe dijital pazarlama ve örnek olay çalışması küçük ipuçları verecektir.

Burada öncelikle odaklandığım konulardan bir tanesi;

  1. Özellikle Ankara’da sektördeki en büyük firmalardan biri olması nedeniyle dünyadan güzel bir örnek buldum ve yol haritası olması açısından markayla bunu paylaştım.
  2. Google kayıtlarının yapılması ve kurumsal websitesinin müşterilere verdiği güven. Bu aynı zamanda markanın da kurumsallaşması açısından en önemli adımlardan biridir.
  3. Sosyal medyada Business Page adımlarının tamamlanması gerek CTA (Call to Action) butonlarının kullanılması, gerekse kurumsallığın sağlamasının yapılması anlamına gelmektedir. Biz buna literatürde bütünleşik pazarlama deriz. Bir markanın platformlarda aynı kimlikle yer alması gerektiğidir. Buna kurum rengi, kurum dili ve kurumun özgün dijital izleri diyebiliriz.
  4. Kurumsal websitesi oluşturulduktan sonra SEO(Search Engine Optimization)  yapılması yani Google aramalarında “organik” olarak üst sırada yer almak anlamına gelmektedir. Arama Motoru Optimizasyonu olarak bilinen SEO, Google Ads’e oranla daha çok teşvik edilen hizmettir. Ads kampanyaları SEO’ya çok ufak miktarda katkı sağlar üstelik her kampanya için ücretlendirilirsiniz. Oysa SEO tek seferliktir ve kalıcıdır.
  5. Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi, burada her marka 2-3 tane makale okuyarak kendi marka sayfasını yönetebilir. Fakat önemli olan her sektörde trafik, beğeni ya da takipçi değildir. Ticari işletmelerin birincil amacı, minimum kaynakla maksimum kar elde etmektir. Bu kar çoğu zaman satış çoğu zaman da marka bilinirliliği olabilir. Demek ki takipçi sayısının fazla olması eğer size reel fayda sağlamıyorsa sosyal medya hesabınızı etkin kullanamıyorsunuz demektir.
  6. Organik büyümelerin dışında sosyal medya reklamlarında genelde instagram üzerinden yapılan ” gönderiyi öne çıkar” instagram profilimi ziyaret et reklam modeli, bu tarz sektör devleri için çok da karlı model değildir. Bizim asıl yapmamız gereken “ilgili hedef kitlenin bulunup, ilgili reklam modeli ile” oraya sunulmasıdır.  Bu detay hayatidir. Reklam bütçenizi doğru ve rasyonel yönetmek zorundayız.
  7. Analizler dijital pazarlama ile geleneksel pazarlama arasındaki temel farklardan en önemlisidir. Geleneksel pazarlamada çok analiz etme şansınız yoktur. Fakat dijital pazarlamada neredeyse attığınız adımın bile analizini yapabiliyorsunuz. Bu analizlerle stratejilerinizin verimliliğini kolaylıkla ölçümleyebilirsiniz.