Pride ve diğer günler….

By Özlem
In blog
19 Ağustos 2021
4 min read

Güne mail ve sosyal medya hesaplarımın kontrolüyle başlarım. Linkedin’de bir paylaşım gördüm, olduğu gibi yazayım;

“Doğuştan özelliklerde tercih varsa o zaman burunsuz, kulaksız veya ayaksız olmayı neden tercih etmiyorlar acaba? Neden cinsiyet konusunda ısrar…Kadınlar hadi doğurgan olmak istemiyor ondan da… Ya erkekler neden dünyada hep aşağılanan, horlanan, şiddete maruz kalan hatta öldürülen kadın olmak ister anlaşılır gibi değil…”

Cinlerim bir hayli tepemde partilerken, kendime engel olamadım ve yorum yazdım. Ama yetmedi. Yetmeyecek ben dedim bu durumu uzun uzadıya anlatmak istiyorum.

Bu hafta itibari ile Onur Haftası yani LGBTQ+ bireylerin ve onlara destek verenlerin katıldığı etkinlikler bütünüdür ve tüm dünyada kutlanır. Bu sene itibari ile bir çok global marka da bu etkinliğe destek olmak için logolarında gökkuşağı temasını kullanmışlardır. Hal böyle olunca bizim cühelalar vay efendim boykot edelim diyorlar çünkü bunu ahlaksız ve terbiyesizlik olarak görüyorlar.

Linkedin’de de yine boykot üzerine kurulu bir paylaşım üzerinden, bir hanımefendi, bu markaları boykot edeceğini söylüyor üstüne beyefendi de yukarıda okuduğunuz anlamsız, amaçsız ve tutarsız bakış açısını alenen söylemekten hiç ama hiç çekinmiyor.

Bakın efendim.

Size oturup Onur Haftası ile ilgili şeyler anlatmakla yorulmayacağım ama siz o nefes aldığınız dünyada barış içerisinde yaşamak istiyorsanız biz de, onlar da aynı talep içindeyiz. Bu dünyada herkesin mutlu yaşaması mümkünken tutup “tercih” konusunda “ burunsuz, ayaksız” yaşayın demek nasıl bir iq düzeyi anlamak son derece güç.

İkinci konu; “bir kadın hadi doğurmak istemiyor o zaman erkek olmayı tercih ediyor” diyen erkek kişisinin doğum eylemi hakkında bilgi kapasitesi ne onu da ayrıca merak ediyorum. Zira kendisi fikir doğumunu bile ölü olarak gerçekleştiriyor ziyadesiyle açık!

 

Bu toplumda yetişen, büyüyen ve üreten bir kadın olarak “dünyada aşağılanan, horlanan hatta öldürülen bir kadın olmayı (erkek neden ister ki?)” acizliğine söyleyecek sözüm değil sadece öfkem var! Eşleri bu adamı nasıl yanında taşıyor anlamak güç. Çocukları “kadınlar” hakkında bunları söyleyebilen bir babayı nasıl toplumla ilişkilendirebiliyor, eğitimci, yayıncı ve iş ortağı yazan statüsüyle kadın ya da erkek iş arkadaşları aynı ortamda çay içebilme eylemini bile nasıl midesi alabiliyor?

Tüm dünyada kadınlar öldürülmüyor beyefendi, sizin gibi asalakların bulunduğu toplumlarda kadınlar öldürülüyor ve itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor. Sizin gibi fikir ölümü gerçekleşmiş bireylerin bulunduğu toplumlarda aşağılanabilir anca kadınlar!

Aşkı ve Onur Haftası’ndan konuşmak varken; bu sabah, bu paylaşım tokat gibi indi suratıma! Toplumun bir aynası daha yansıdı suratıma işte aynı şiddette!

Aynı gök kuşağı altında, aynı gök kubbeye bakarak ortak amaçlarımızı gerçekleştiremez miyiz yani, beraber yaşayamaz mıyız gerçekten? Eksiklerimizle, fazlalıklarımızla, tercihlerimiz ve kararlarımızla elele veremez miyiz gerçekten, özellikle dünya bu haldeyken!

DAHA BAŞKA BİR DÜNYA MÜMKÜN! SEN OLMAZSAN HEP EKSİĞİZ!

Meraklısına Not: Onur Haftası anısına, LGBTQ dünyasını anlayabilmek için bir dizi önereceğim. Makyaj, kurgu ve harika senaryosu ile kendinizi karakterlerin ailesi gibi hissedeceğinizden eminim. Sanırım yaşanmış öyküler de barındırıyor içerisinde.  Netflix POSE dizisi ! Keyifli Seyirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir